Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı Chrome'a değiştirin.

Yazı Detayları

Ataks Tavuk Fiyatları, Ataks Yarka Fiyatları, Ataks Özellikleri, Ataks Yetiştiriciliği, Ataks Satışı

Ataks Tavuk Fiyatları, Ataks Yarka Fiyatları, Ataks Özellikleri, Ataks Yetiştiriciliği, Ataks Satışı

Ataks Tavuk fiyatları ve ataks yarka fiyatları neler diye soranlar oluyor muhakkak. Aynı zamanda ataks tavuk cinsi nasıl bir türdür, ataks tavuk yetiştiriciliği nasıl yapılır, ataks tavuk satışı yapsak nasıl yapabiliriz gibi soranlarınız da olacaktır. Tüm bu sorularınızın cevaplarını sürekli olarak içerisindeki bilgileri, fiyatları güncellediğimiz bu yazımızda bulabileceksiniz.

Ülkemizde ataks tavuk gibi birçok tavuk cinsi gerçekten oldukça ilgi görmekte. Tavukçuluğa merak salanların hemen hemen hepsi teker teker tavuk ırklarını araştırıyor. Böyle bir araştırmanın oldukça yerinde bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Çünkü hayvancılıkta bilgi, oldukça kıymetli bir değerdir. Tıpkı tecrübe gibi.

Hal böyleyken, biz de teker teker tavuk cinslerini anlatmaya çalışıyoruz. Daha önce kaleme aldığımız Brahma tavuk ve Sussex tavuk isimli makalelerimiz oldukça ilgi gördü ve görmeye de devam ediyor. Genel olarak, tavuk ırklarını da tavuk ırkları tablosu isimli yazımızda tanıtmaya çalıştık.

Bu yazımızda ise ülkemizde oldukça revaçta olan ataks tavuğu ile ilgili bilgilere yer vereceğiz. Ataks tavuk fiyatları  nedir? Özellikleri nelerdir? Yetiştiriciliği nasıl yapılır? Satışı nerede yapılıyor? vb. soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Ataks tavuk fiyatları konusuna geçmeden önce ataks tavuk hakkında genel bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Ataks Tavuk Cinsi Hakkında Genel Bilgiler

Ataks tavuk, 1995 yılında Kuzey Amerika’dan ülkemize getirilen saf ırk tavuklar üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkmış bir tavuk cinsidir.

Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü’nde (TAE) üretilmiştir. Ataks tavuk, adeta uzun yıllar süren çalışmaların ürünüdür. Bu kapsamda, çalışmalar tam 20 yıl sürmüştür.

Ataks tavuk, melezleme yoluyla üretilmiş, ülkemize ait bir yumurtalık tavuk ırkıdır. İlk yerli hibrit yumurta ve bahçe tavuğudur, diyebiliriz aslında ataks tavuğa.

Aşağıda sayısal verilerle de destekleyeceğimiz ataks tavuk, verimlilik açısından harika sonuçlar üretmektedir. Bu nedenle de ülkemizde oldukça popüler bir tavuk cinsi haline gelmiştir. Özellikle organik yumurta üretimi gerçekleştirmek isteyen girişimcilerimiz, bu ırka adeta ayrı bir sempati beslemektedir.

Ülkemizin göz bebeği olan bu tavuk cinsi, her geçen gün geliştirilmekte ve iyileştirilmektedir. Öyle ki, ataks tavuğu, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiştir.

Öncelikle, ataks tavuk özellikleri nelerdir, bu konuda yazıya devam etmek istiyorum.

Ataks Tavuk fiyatları ve ataks yarka fiyatları neler diye soranlar oluyor muhakkak. Aynı zamanda ataks tavuk cinsi nasıl bir türdür, ataks tavuk yetiştiriciliği nasıl yapılır, ataks tavuk satışı yapsak nasıl yapabiliriz gibi soranlarınız da olacaktır. Tüm bu sorularınızın cevaplarını sürekli olarak içerisindeki bilgileri, fiyatları güncellediğimiz bu yazımızda bulabileceksiniz. Mavi Yumurta Satın Al-Mavi Yumurta Tavuk Satın Al

Ataks Tavuk Özellikleri Nelerdir? Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Ataks tavuk, yumurta verimi açısından oldukça güçlü bir tavuk cinsidir. Yılda ortalama 240 ile 270 arasında yumurta üretmektedir. 72 hafta sonunda 320 yumurta ürettiği defa kez gözlemlenmiştir. Peki ama ne kadar süre bu verimlilikte yumurtlar ataks tavuk? Açıkcası, yapılan gözlemlerde en az 3 yıl bu şekilde verimli bir şekilde yumurtladığı tespit edilmiştir.

Ataks tavuk, doğumundan itibaren 16 ile 18 hafta içerisinde yumurtlamaya başlamaktadır. Salma tavukçulukta bu sürenin 19 hafta ile 21 hafta arasında değiştiğini biliyoruz.

Ataks tavuk çift sarılı veya L sarılı yumurtlamaktadır. Yumurtalarının ise her birisi yaklaşık 65 gramdır. Yine yumurtalarının özelliklerine bakacak olursak, yumurtalarının rengi krem, açık kahve veya pembemsi renklere sahiptir.

Ataks tavuk, tam bir bahçe tavuğudur. Renkleri genellikle siyah veya kapalı tonlarda olduğunu söyleyebilirim. Gagaları kesik bir şekilde değildir.
Ataks tavuk yetiştiriciliği ile de ilgili bazı bilgiler paylaşmak istiyorum sizinle.

Ataks tavuk, her gün ortalama 120 gram yem tüketmektedir. Açıkcası, diğer tavuklara kıyasla yem tüketimlerinin fazla olduğunu söylemeliyim. Mera ve otlama kabiliyetleri oldukça yüksek olan ataks tavuk cinsi, salma tavukçuluğa oldukça uygun bir ırktır.

Ataks tavuk cinsi, kötü hava koşullarına karşı adeta inanılmaz derecede dayanıklıdır. Bu anlamda, oldukça güçlü bir tavuk ırkı olduğunu ifade etsem yanlış olmaz. Yaşam enerjilerinin, yaşam güçlerinin yüksek olduğu su götürmez bir gerçektir. Ataks tavuklarına iyi bakarsanız, asla hastalanmazlar. Ömürlerinin ise yaklaşık 3 – 3,5 yıl olduğunu söyleyebilirim. Ağırlıkları ise ortalama 1,5 kilodur.

Ataks Tavuk Fiyatları  Nedir?

Ataks tavuk fiyatları  biraz artmıştır. Ataks tavuk fiyatları konusunda tavuk yaşı her ne kadar fiyatı değiştirse de ben sizlere 18-20 haftalık ataks tavuk fiyatlarını paylaşmak istiyorum.

18-20 haftalık ataks tavuk fiyatı, 30 TL ile 40 TL arasında değişmektedir. Ataks civciv fiyatları ise 10 TL’dir. Bu fiyatlar, ortalama fiyatlar olup ataks tavuğunun yaşına göre de değişkenlik göstermektedir.

Ataks tavuk fiyatları hakkında üç aşağı beş yukarı bir fikir sahibi olmak adına tıklayınız.

Ataks Tavuk Satışı

Ataks tavuklarını tavuk çiftliklerinden ve e-ticaret sitelerinden satın alabilirsiniz. Bu oldukça kolay bir çalışma olacaktır sizin için.

Ancak, ataks tavuk satışı ile ilgili çok önemli bir uyarıyı da sizinle paylaşmak istiyorum.

Ataks tavuk, için en ideal verim birinci kan olanlarından alınmaktadır. Ataks tavuk satın alırken güvenilir ve kurumsal firmalardan alım yapınız ve referans isteyiniz.

Bu konuda, çeşitli mağduriyetler yaşanmıyor değil.

Ataks tavuk fiyatları ve ataks tavuk satışı ile ilgili bize her türlü sorularınızı sorabilir, yorum yoluyla görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

yorum bırakın

Üst
Hızlı Yanıt Sistemimizden Hemen Sipariş Verin.